TEKNOLOJİ

TÜRKİYE'DE ÜRETİLDİ

Türkiye'de ilk defa Bursa'da kullanım alanı bulacak ve sanayi alanında çalışanların iş yükünü %80 oranında hafifletecek olan "Uzaktan Müdahaleli Kafa Ekranı" ile mühendisler şantiyeye gitmeden bilgisayar başından kom

18 Mayıs 2017 Saat: 08:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 722 kez okunmuştur

TÜRKİYEDE ÜRETİLDİ
TÜRKİYE'DE ÜRETİLDİ

HALKIN GAZETESİ/HABER MERKEZİ

Bursa'nın yoğun sanayi kuruluşuna sahip bir şehir olması vesilesiyle hem iş yükünün ağırlığını azaltmak hem de deneyimsiz iş gücünü daha tecrübeli kılmak adına devrim yaratacak olan "Uzaktan Müdahaleli Kafa Ekranı"nı anlatan Port Güvenlik Kurumsal Güvenlik Uzmanı Cem Atay cihaz sayesinde Bursalı sanayicilerin hem iş gücünden hem de zamandan %80 oranında kazanç sağlayacaklarını dile getirdi. Atay "Ülkemizde Bursa'da ilk defa kullanım alanı bulacak olan bu cihaz ile özellikle sanayi alanında hizmet veren fabrikalar büyük yarar sağlayacak. Uzaktan Müdahaleleli Kafa Ekranı hem sanayi alanında hem de güvenlik alanında kullanılabiliyor. Üzerinde 8 Mega Piksel'e kadar görüntü desteği sağlayan bir kamerası mevcut ve 4 inç boyutunda bir ekrana sahip. Örneğin özellikle fabrikalarda, üretim bantlarında problem çıkabiliyor. Bir sorun yaşanması esnasında o üretim bandında çalışan görevli kişi bu gözlüğü ister kafasına isterse de baretinin üstüne takarak sistemin bağlı olduğu merkeze bağlanıp hem sesli hem de görsel olarak komut gönderebiliyor ve geri dönüş gerçekleştirebiliyor. 
Telefon, Tablet ve Tüm Bilgisayarlara Uyumlu
Mühendis ile çalışan tekniker arasında sanal bir bağlantı kurularak işlemler eksiksiz ve sıfır hata ile gerçekleştirilebildiğni belirten Atay "Kafa Ekranı android tabanlı olduğu için bütün bilgisayar, tablet ve telefonlarda çalışma imkanı sağlıyor. Özel yazılımlarla bilgisayar bağlantısı kuran mühendisler cihazı kullanan teknikerlere bağlandıktan sonra Kafa Ekranı'nı kullanan teknik ekip cihaza herhangi bir elle müdahalede bulunmadan komutları işitsel ve görsel olarak mühendisten alarak işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Örnek vererek anlatmak gerekirse bir panel karşısında çalışan teknikerin bilgi sınırları dışında olan bir parçayı değiştirmesi gerekirse teknikerin baktığı paneli cihazda bulunan kamera vesilesiyle mühendis de bilgisayarı aracılığı ile görebiliyor. Bilgisayar ekranında sesli ve görsel komutlarla değişmesi gereken parçanın nasıl söküleceğini ve nasıl monte edileceğini anlatan mühendis işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine imkan sağlıyor.  Gürültülü çalışma ortamlarında da kullanım kolaylığı sağlayan el kumandası ile bütün işlemler hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir. Cihazın bir diğer artısı ise fabrika dışına yani internet ağının dışına çıkıldığı zaman cep telefonu ile cihaz eşleştirilerek kolayca bağlantı kurulabiliyor." dedi. 
Emniyet Mensupları da Kullanabilir
Port Güvenlik olarak cihaz için özel bir yazılım geliştirdiklerinin altını çizen Atay cihazın Türkiye'deki emniyet noktalarında da kullanılabileceğini dile getirdi. Atay "Emniyet mensuplarının kullanımı için uygun olan bu yazılım sayesinde "Black List" olarak adlandırdığımız bir arananlar listesi oluşturabiliyoruz. Yüz tarama adını verdiğimiz uygulama ile biometrik bilgi yüklenerek emniyet güçleri tarafından aranan kişiler çevirme ve arama noktalarında bu Kafa Ekranı sayesinde taranarak arananlar listesinden kolayca bulunabilir. Hali hazırda İspanya Ordusu'nun kullandığı bir teknoloji olan kafa ekranının buradaki kullanım alanı ise doktor ve sağlık ekiplerinin bulunmadığı yerlerde uzaktan bağlantı sağlanarak askeri personele nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgi veriyor. Görüldüğü üzere kullanım alanı oldukça geniş olan bu cihaz ile farklı yazılımlar da yüklenerek daha da geniş çaplı işlemler yapılabilir." dedi.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Halkın Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
gazetelergazeteler