EKONOMİ

SARAYIN ÇALIŞKAN YÜZLERİ

Geçtiğimiz günlerde kaliteli ve güleryüzlü hizmetlerini sayfalarımıza taşıdığımız Konak Tapu Müdürlüğü memurlarının görevlerinde neden son derece başarılı olduklarını ve halkın onları neden çok sevdiğini öğrendik.

13 Haziran 2017 Saat: 16:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 90 kez okunmuştur

SARAYIN ÇALIŞKAN YÜZLERİ
SARAYIN ÇALIŞKAN YÜZLERİ

Atalarımız ‘Balık baştan kokar’demişler. Diyeceksiniz ki ‘Bunun okuyacağımız haberle ne ilgisi var?’ 

Olmaz olur mu? Epeydir Konak Tapu Müdürlüğü’nden de gelen bir takım kokular var. Bu koku öyle bir koku ki, koklamaya doyulmayan çok farklı ve özellikleri olan bir koku.  

Bu konun adı sevgi kokusu. Bu kokunun en büyük özelliği kapısından içeriye girdiğiniz andan itibaren hemen fark ediliyor oluşu. En önemlisi, bir kere üzerinize sindi mi asla çıkmayan bir koku. 

Eskiden devlet kapılarında işimiz olacak diye ödümüz kopardı. Psikolojik işkencenin ağababalarını gördüğümüz kapılardı o kapılar. ‘İşimiz bir an önce bitse de çıkıp gitsek’ dediğimiz kapılardı 
 
Geçtiğimiz günlerde yolumuz geçtiğimiz haftalarda hizmete giren İzmir Tapu Sarayı’na düştü. Burası eski Tekel Fabrikası’ndan devşirilmiş ve 10 milyon liralık harcamayla saraya dönüştürülmüş eski bir yapıydı.  
 
Bir zamanlar makinelerin sigara sardığı, kutuladığı ve satışa hazır hale getirdiği bir yerdi. Uzun süre atıl kaldıktan sonra hükümetin aldığı bir kararla burası İzmir’in Tapu Sarayı haline getirildi.  
 
İzmir’in eleştirel haberler konusunda tek ve yek ismi Gazeteci Şerife Bekman’ın yolu geçtiğimiz günlerde buraya düştü. 
 
Gözlem için önce Konak Tapu Müdürlüğü’nü ve çalışanlarını gözüne kestirdi Bekman. Önce yönetici asistanı Ebru Batur’dan başladı işe. Sonra Adnan Zağlı’ya kadar birkaç memurla yüz yüze geldi sevilen gazeteci. 
 
Konak Tapu Müdürlüğü memurları birer psikolog edasıyla hizmet veriyordu. Dün olduğu gibi bugün de; işinin bir an önce yapılmasını isteyen sabırsız vatandaş profilleriyle doluydu müdürlük.  
 
Böyleleriyle uğraşmak zordur aslında. Gazeteci olarak Bekman'ın bile sabrını zorlayan, boğazlamayı istediği birkaç tip beliriverdi ansızın. Vatandaştan çok memurlara amir gibi davranıyor ve çocukların sinir katsayılarının ölçümünü yapıyorlardı adeta.  Anlayacağınız içlerinde vatandaş demeye bin şahit lazım insanlar vardı.

Bekman, o gün gördüklerini, yaşadıklarını, hissettiklerini kaleme almış ve ‘Tapu Dünyası’nın Pırlantaları’ başlığı altında okurlarıyla paylaşmıştı. Merak ettiği bir konu kalmıştı. Bu kadar büyük ve engin sabra sahip memurların başındaki isim kimdi? Şimdi sıra onu görmek ve tanımaktaydı 
 
Öyle de yaptı Bekman. Özel aracına atladığı gibi Alaçatı’dan İzmir’e geldi takıntılı gazeteci. Takıntılı diyoruz çünkü Bekman’ın en sevmediği şey, kafasını meşgul eden sorulardan doğan ağırlıklardır. Ve kafasına takılan soruların beyninde yarattığı erozyondan nefret ettiği kadar hiçbir şeyden etmez Bekman 
 
Sabahın köründe girdi Tapu Sarayı’nın kapısından. Bu çalışkan, başarılı, sabırlı ve sevgi dolu kadronun maestrosu Hilmi Kısaağıl makamındaydı. Evli 2 çocuk babası 48 yaşındaki müdür Kısaağıl, Bekman’ı çok güzel karşıladı.  
 
Yürekleri güzel iki insan sohbete başladıklarında onları görenler bu sohbetin 5 yada 10 dakikadan fazla sürmeyeceğini düşünüyordu. Düşünüldüğü gibi olmadı. Kısaağıl ve Bekman’ın sohbeti 1 saate yakın sürdü.  
 
1 saatlik zaman dilimi içinde Konak Tapu Müdürlüğü’nün çalışmalarından tutunda Bölge Müdürlüğü’nün kent içinde başlattığı birbirinden güzel hizmetlere kadar her şey konuşuldu.  
 
Afyonkarahisar doğumlu Müdür Kısaağıl’ın ilk görev yeri Şırnak’tı. Aradan geçen yıllar içinde devletini pek çok yerde başarıyla temsil eden Kısaağıl’ın son görev yeri 5 yıldır müdürlüğünü yaptığı İzmir’in şirin ilçesi Konak oldu 
 
Bekman’la uzun uzun sohbet eden Kısaağıl’ın söyleşi sırasında dikkat çeken çok önemli bir ifadesi sevilen gazetecinin hafızasına kazındı. Lafın bir yerinde şöyle dedi sevilen kadronun sevilen müdürü: “Ben çalışanlarıma şunu söyleyerek başladım görevime. Sebep her ne olursa olsun benim yerim yüzde 51’le daima vatandaşımın yanıdır. Sizlerde kendinizi buna göre dizayn edin” 
 
1 saatlik sohbette neler konuşulmadı neler. Bekman için önemli olan Konak Tapu Müdürlüğüçalışanlarının bu denli iyi ve sevecen olmalarının altındaki nedeni bilmekti. 

Makamdan ayrılırken şöyle dedi Bekman: “Yüzde 51’le yeri vatandaşın yanında olan bir müdürün; uhtesinde görev yapan memurları da geriye kalan yüzde 49’un tamamlayıcılarıdır. Konak Tapu Müdürü Kısaağıl ve çalışanları için bir tek şey söylenebilir: İnşallah sahip olduğunuz güzelliklerinizle tatlı bir hastalık gibi ülkenin dört bir yanına bulaşıcı bir etkiyle yayılırsınız. Sizler ne kadar güzel yürekli çocuklarsınız. İyi ki bizim İzmirimizde ve İzmirimiz için varsınız” diye konuştu 

TÜRKHABERLER

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Halkın Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
gazetelergazeteler